- WWW.ORAGIE.COM - ОРЪЖЕЕН И ИНТЕРНЕТ ОРЪЖЕЕН МАГАЗИН - Форуми - WWW.ORAGIE.COM - ОРЪЖЕЕН И ИНТЕРНЕТ ОРЪЖЕЕН МАГАЗИН -
УЛ. ИВАН ДЕНКОГЛУ № 7, СОФИЯ 1000 - ТЕЛЕФОН ЗА ПОРЪЧКА: 0899-15-18-15 - ОРЪЖИЕ - AIRSOFT - ЛОВ - ЛОВЕН ТУРИЗЪМ

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Правни норми , регламентиращи използването на оръжие

Създайте нова тема   Напишете отговор    - WWW.ORAGIE.COM - ОРЪЖЕЕН И ИНТЕРНЕТ ОРЪЖЕЕН МАГАЗИН - Форуми -> Газово и сигнално оръжие
Предишната тема :: Следващата тема  

Знаете ли правата си за самоотбрана ?
Да
74%
 74%  [ 20 ]
Не
18%
 18%  [ 5 ]
Аз се оставям да ме бият и ограбват :)
7%
 7%  [ 2 ]
Общо гласове : 27

Автор Съобщение
dertre
Новак
Новак

МнениеПуснато на: Пон 26 Май, 2008 8:06 pm    Заглавие: Правни норми , регламентиращи използването на оръжие Отговорете с цитат

Значи прочел съм почти всички теми от форума , имало е случаи в които съм използвал ГСО-то , и винаги съм се чудил какви са ми правата и кога мога да го използвам . Днеска един приятел изкара разрешително за КНО и тъй като знае че имам ГСО ми даде един "учебник" на който са го изпитвали за да вземе разрешителното за КНО . Вътре намерих доста интересни неща които мисля не знаете а е полезно да знаете . (Всичко написано по надолу се отнася за КНО , но това означава че при ГСО е още по безопасно да се използва)

Чл. 12 от НК
(1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана за да се защитят от непосредствена противоправно нападение , държавни или обществени интереси. личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели .
(2) Превишаване пределите на неизбежна отбрана има, когато защитата явно не съответсва на характера и опасноста на нападението
(3) (Нова - ДВ бр.62 от 1997г. : Решение №9 на КС от 1997г. - ДВ. бр.120 от 1997г. Независимо от характера на опаснотта на защита няма превишаване пределите на неизбежната отбрана ако :
1. нападението е от две или повече лица;
2. нападателят е въоръжен;
3. нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище , вилен имот или стопански обект
4. нападението е в моторно, въздухоплавателно , водно превозно средство или подвижен железопътен състав;
5. нападението е извършено нощем
6. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин

Надявам се да съм бил полезен . Тия дни когато мога ще сканирам всички страници и ще ги кача . Знам че е предназначено за КНО но все пак притежателите на ГСО имат същите права да се защитават че и отгоре тъй като ГСО-то не е толкова смъртоносно колкото КНО-то
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogata
Шкодаджия

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 26 Май, 2008 8:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля, че доста хора ще са ти благодарни ако качиш целия учебник някъде Smile .

Относно анкетата ти - отговарям с "Да". И добавям още нещо - именно заради "безопасността" на газовите оръжия, не бих се поколебал да го ползвам като недай боже ми се наложи, дори да нарушавам цитираните от теб извадки от НК. За разлика от КНО-я, където определено се искат топки и добър адвокат след това, за да гръмнеш някой. Mr. Green
Gamo P800
Hatsan mod.80 5.5mm (в очакване на оптика Cool)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plan9
Новак
Новак

МнениеПуснато на: Пон 26 Май, 2008 8:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

dertre написа:
Значи прочел съм почти всички теми от форума , имало е случаи в които съм използвал ГСО-то , и винаги съм се чудил какви са ми правата и кога мога да го използвам . Днеска един приятел изкара разрешително за КНО и тъй като знае че имам ГСО ми даде един "учебник" на който са го изпитвали за да вземе разрешителното за КНО . Вътре намерих доста интересни неща които мисля не знаете а е полезно да знаете . (Всичко написано по надолу се отнася за КНО , но това означава че при ГСО е още по безопасно да се използва)

Чл. 12 от НК
(1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана за да се защитят от непосредствена противоправно нападение , държавни или обществени интереси. личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели .
(2) Превишаване пределите на неизбежна отбрана има, когато защитата явно не съответсва на характера и опасноста на нападението
(3) (Нова - ДВ бр.62 от 1997г. : Решение №9 на КС от 1997г. - ДВ. бр.120 от 1997г. Независимо от характера на опаснотта на защита няма превишаване пределите на неизбежната отбрана ако :
1. нападението е от две или повече лица;
2. нападателят е въоръжен;
3. нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище , вилен имот или стопански обект
4. нападението е в моторно, въздухоплавателно , водно превозно средство или подвижен железопътен състав;
5. нападението е извършено нощем
6. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин

Надявам се да съм бил полезен . Тия дни когато мога ще сканирам всички страници и ще ги кача . Знам че е предназначено за КНО но все пак притежателите на ГСО имат същите права да се защитават че и отгоре тъй като ГСО-то не е толкова смъртоносно колкото КНО-то
Не, не си бил полезен. Laughing Всъщност надявам се, че не си успял да бъдеш изключително вреден със старата информация, която си плеснал горе.

Цитат:
Наказателен кодекс - чл. 12:

(1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Независимо от характера и опасността на защитата няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако:
1. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
2. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
3. (частично обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище;
4. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
5. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
6. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., предишна ал. 3, бр. 62 от 1997 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение.

Конституционният съд обяви за противоконституционни редица хипотези, при които не би имало превишаване пределите на неизбежната отбрана и които бяха предвидени първоначално в кодекса:
нападението е от две или повече лица;
нападателят е въоръжен;
нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом във вилен имот или стопански
обект;
нападението е в моторно, въздухоплавателно, водно превозно средствоили подвижен
железопътен състав;
нападението е извършено нощем.
Цялото нещо там: http://www.pishtov.com/Doc/NK_12.htm

Ето го член 12 към настоящия момент:
НК написа:
Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение.
Върнете се в началото
ekspert
Загряващ
Загряващ

Местожителство: sofiq

МнениеПуснато на: Вто 27 Май, 2008 8:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Получих разрешително за КНО през 1999 г. още тогава тези точки бяха обявени за противоконституционни . План9 е напълно прав .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dertre
Новак
Новак

МнениеПуснато на: Вто 27 Май, 2008 8:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ами може ама тогава странното е че моя човек сега се яви и взе разрешително и е учил по тези правила (по точно това са му дали) .. странно .
shveb
Загряващ
Загряващ

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 28 Май, 2008 10:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В момента важат нещата които цитира План9.
" Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение."Това е единственното положение което за сега може да ви спаси "гъзъ".Отработвайте го теоретично и събеседвайте с адвокати по цитата и дано никога да не ви се налага подобна ситуация.
Гърмян заек
Гърмян заек

МнениеПуснато на: Сря 28 Май, 2008 10:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

shveb написа:
В момента важат нещата които цитира План9.
" Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение."Това е единственното положение което за сега може да ви спаси "гъзъ".Отработвайте го теоретично и събеседвайте с адвокати по цитата и дано никога да не ви се налага подобна ситуация.

Хипотезата на член 12 ал 4 от НК на Република България!Законодателят е отчел особеното психическо състояние на извършителя !Уплаха или смущение!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    - WWW.ORAGIE.COM - ОРЪЖЕЕН И ИНТЕРНЕТ ОРЪЖЕЕН МАГАЗИН - Форуми -> Газово и сигнално оръжие Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети